Logo Bober best prze.png

Blog

Elektroniczny

Zaktualizowano: 22 paź

Jedną z zalet niepisania od lat jest to, że czasami, jeślib (napisane z premedytacją) nie o codzienności, to można pisać o tym, co było. Trochę powspominać, ponadrabiać. A dziś, robiąc porządki "w papierach" otworzyłem swój stary notatnik i znalazłem pierwsze zapiski do utworu "Bez tchu" - czyli mojego pierwszego singla.


Kiedy wspólnie z Marcelim Foltanem postanowiliśmy, że zabieramy się za autorskie rzeczy, Marceli podrzucił mi muzyczny pomysł utworu. Nazwaliśmy go roboczo "Elektroniczny", bo tak brzmiał. To miał być nasz pierwszy singiel. I jest. Okazał się singlem trochę "na przetarcie szlaków", bo dopiero co stawiałem swoje pierwsze kroki w serwisach streamingowych. Nawet mój kanał na YouTube generalnie był, ale jak właściwie tam coś wrzucać, szczególnie coś swojego, autorskiego i to promować? Pojęcia nie miałem.


To są absolutnie pierwsze słowa, jakie przychodziły mi do głowy w kontekście "Elektronicznego":

Była już wtedy jakaś koncepcja, pomysł. Sens jednak wyłonił się nieco później, w czym bardzo pomogła mi Natalia Szczypuła, dzięki której ten tekst nabrał ostatecznego kształtu. I bardzo go lubię. Zresztą zawsze chciałem, aby teksty, które śpiewam, były zgodne z tym jak myślę i odzwierciedlały ważne wydarzenia z mojego życia. W przypadku coverów, to nie jest możliwe. Ale w przypadku "Bez tchu", w moim odczuciu, to się udało. Nie oczekuję jednak od odbiorcy, że zinterpretuje jakiś utwór w sposób jednoznaczny. Nawet w przypadku tego utworu, z rozmów z różnymi ludźmi, okazało się, że wersji jego interpretacji jest kilka. I spoko. Ja jednak wiem w jakim momencie mojego życia ten utwór powstał i co nim chciałem w danej chwili przekazać.


"Bez tchu" miał swoją premierę 15 sierpnia 2021 roku.
Kulisy, czyli behind the scenes:Zapraszam do subskrybowania mojego kanału na YouTube: www.youtube.com/michalbober

47 wyświetleń